بک لینک چیست ؟

بک لینک چیست؟

بک لینک یکی از مهمترین و پر بحث ترین موضوعات در لینک سازی می باشد لینک دهی در واقع دریافت یک پیوند و ارتباط بین صفحات سایت خود یا ارتباط سایر سایت های اینترنتی به سایت خودمان می باشد. در واقع لینک ها، متن و تصاویری هستند که با کلیک بر روی آنها کاربر وارد سایت ما می شود.

تفاوت لینک سازی داخلی و خارجی از نظر شرکت سنتر سئو

در واقع، لینک سازی ارجاع به یک صفحه از سایت می باشد که لینک سازی داخلی ارتباط و پیوند میان صفحات یک سایت را ایجاد می‌کند، اما لینک سازی خارجی سایت های دیگر و صفحات دیگر را به سایت شما مرتبط می‌کند.

بک لینک در زبان کلی چیست؟

لینک دهی خارجی یعنی لینکی که از سایر سایت ها به سایت شما داده می شود که بک لینک نامیده می شود و یکی از عوامل مهم در محاسبه رتبه بندی سایت ها همین مسئله می باشد.

علت اینکه بک لینک برای بالا بردن رتبه سایت در نتایج جستجو ها، بسیار پر اهمیت و ارزشمند می باشد این است که این لینک ها نشان دهنده اعتماد و تایید دیگر سایت ها بر مطالب سایت شما می باشد. در واقع بک لینک به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که مطالب صفحه شما، در حد و اندازه یک سایت معتبر می باشد.

با توجه به این صحبت‌ها تعداد بک لینک به بهینه سازی سایت شما کمک می‌کند. اما مسئله ای مهم تر از تعداد بک لینک ها وجود دارد و آن کیفیت بک لینک می باشد!! در واقع وجود بک لینک نامعتبر در هر جایی و هر سایتی سودی برای شما نخواهد داشت و حتی ممکن است در مواردی تاثیر منفی بر سایت شما بگذارد و باعث شود سایت شما از سمت گوگل جریمه شود.

اما بک لینک های معتبر و به جا و مرتبط با مطالب سایتتان، می تواند جایگاه سایت شما را بسیار بهبود ببخشد. همانطور که گفتیم بک لینک های سایت های مختلف ارزش و اعتبار یکسانی نخواهند داشت و فاکتورهای مختلفی بر روی ارزش یک بک لینک تاثیرگذار می‌باشد!

5 فاکتور مهم در تعیین ارزش بک لینک

۱ اعتبار دامنه:

برای تعیین اعتبار دامنه، به نوع و عمر دامنه، تعداد بک لینک های دریافتی و خروجی، فعالیت سایت مبدا در شبکه ی اجتماعی و غیره توجه می شود.

۲ اعتبار صفحه:

این موضوع شباهت بسیار زیادی به اعتبار دامنه دارد اما تفاوتی که وجود دارد این است که اعتبار دامنه برای کل سایت و اعتبار صفحه فقط بر اساس یک صفحه از سایت بررسی می شود که این مسئله بیشتر بستگی به تعداد لینک های داخلی دارد. باید بدانید که معمولاً معتبرترین صفحه از این نظر، صفحه منوی اصلی می باشد!

۳ اعتبار لینک:

هر دامنه و سایتی که لینک شما را در سایت خود قرار می‌دهد، احتمالاً لینک سایت های دیگری را نیز در سایت قرار داده است هر چه تعداد این لینک ها بیشتر باشد، ارزش و اعتبار هر کدام از این لینک ها کاهش می یابد.

۴ اعتبار محتوایی:

همان طور که در بالا اشاره شد وجود لینک در هر سایت و صفحه ای ارزشمند نمی باشد و باید این لینک دهی، کاملاً به جا باشد. یعنی در واقع موضوع سایت لینک دهنده، با موضوع سایت شما همخوانی و ارتباط داشته باشد.

۵ اعتبار مکانی بک لینک:

محل قرارگیری بک لینک در یک سایت بسیار حائز اهمیت می باشد. لینک هایی که در متن محتوا به کار برده شده باشند نسبت به لینک های موجود در فوتر و ساید بار، از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار هستند.

بهترین بک لینک

بهترین بک لینک لینکی است که سایت های دیگر با توجه به ارزش محتوا یا منبع به ما لینک دهند.

روش های ساخت بک لینک